Obec Kačlehy

Malebná ves ležící 7 km jihovýchodně od Jindřichova Hradce mezi silnicí na Brno a tahem na hraniční přechod s Rakouskem v Nové Bystřici.

Obec je situována v přírodním parku Česká Kanada v půvabné a přitažlivě zvlněné Javořické vrchovině v sousedství, necelé tři kilometry vzdáleného, Kačležského rybníka (196 ha) a houbařského ráje, lesního valu Hejlíček.

obec Kačlehy

Obec protíná místní komunikace, která ji dělí na dvě části. Dominantu Kačleh tvoří v horní části elipsovitá náves s barokně-empírovou kaplí z roku 1804. Náves dotváří několik kaskádovitých rybníčků, které ji dodávají nezaměnitelný kolorit. V Kačlehách je 38 stavení (z toho 14 k rekreačním účelům!) většinou z druhé poloviny 19. století.

obec Kačlehy

Převážně se jedná o uzavřená zemědělská stavení s typickou průjezdní bránou a decentně zdobenými štíty. Architektura, její dekor i barevnost není tak bohatá jako na Třeboňsku nebo Budějovicku. Jako by zde kopírovala drsnější ráz krajiny, kde zimy jsou v této nadmořské výšce (560 m.n.m) tuhé a dlouhé.

obec Kačlehy

Kačlehy poslední dobou procházejí pozitivní rekonstrukcí. Převážná část usedlostí je citlivě opravena, náves se pravidelně udržuje, kaple má funkční originální hodinářský mechanismus, který kouzelně odbíjí nejen celou, ale i každou čtvrthodinu. Vznikly i dva nové rybníčky a několik novostaveb. Pozitivně obec ovlivňuje starosta i někteří chalupáři, kteří při opravách svých nemovitostí dali impuls i starousedlíkům. Během poslední doby se tak obec změnila takřka k nepoznání. Z vesnice, ze které dříve lidi odcházeli do měst a větších obcí, je vesnice, kam se lidé naopak stěhují k trvalému bydlení. V obci je soukromá zemědělská rostlinná i živočišná výroba, kovářství a malý obchod.

Doufejme, že si i v budoucnu Kačlehy zachovají svůj jedinečný kolorit a nepohltí je současné stavební vlivy a úpravy, které necitlivě aplikují městskou zástavbu do vesnické architektury, že cit místních lidí harmonicky srostlých s minulostí a přírodou vždy zvítězí nad různými a nevhodnými projekty.