Okolí tábora

Krajina Jindřichohradecka oplývá nejenom svou malebností, hlubokými lesy, romantickými rybníky, ale i bohatou historií s množstvím kulturních památek. Ve 12. století se Jindřichohradecko dostalo do majetku Vítkovců – pánů z Růže, kteří po dlouhá staletí pozitivně ovlivňovali celý ráz oblasti. Oblast těžila z výhodné polohy na staré obchodní stezce z Prahy do Vídně přes Stráž nad Nežárkou, J. Hradec, Kunžak, Slavonice a Znojmo.

Jindřichův Hradec

Jindřichův Hradec

Jindřichův Hradec, město které patřilo k předním v Čechách a bylo druhým největším městem království, patří k architektonickým perlám Čech. Leží na soutoku řeky Nežárky s Hamerským potokem. Nezaměnitelný kolorit dodává městu rybník Vajgar s ostrůvkem, na jehož skalnatém břehu se tyčí rozlehlý hrad, přestavěný na renesanční zámek. Kruhovému náměstí uprostřed s morovým sloupem dominují renesanční domy s podloubími a s grafitovou výzdobou. K dalším významným stavbám patří kostel sv. Jana Křtitele, Kostel sv. Kateřiny s františkánským klášterem nebo muzeum se síní E. Destinnové a největším lidovým mechanickým Betlémem na světě.

Slavonice

Slavonice

Mezi další významná historická města patří Slavonice – renesanční perla jihovýchodních Čech – městská památková rezervace s gotickými a především renesančními domy postavenými vesměs v 16. století. Dále pak Nová Bystřice, Dačice, Kunžak a Strmilov.

Landštejn

Landštejn

Uprostřed lesů mezi N. Bystřicí a Slavonicemi leží zřícenina mohutného hradu Landštejn. Hrad byl postaven na poč. 13. stolení jako strážní hrad při hranici Čech, Moravy a Rakouska. Je to jedna z našich nejrozsáhlejších a nejlépe dochovaných hradních zřícenin. Z hradní věže mohou být za pěkného počasí vidět i Alpy.

Klášter

Klášter

Několik kilometrů na východ od N. Bystřice leží zbytky kláštera paulánského řádu. Klášter založil r. 1501 Konrád Krajiř z Krajku se záměrem kolonizovat zdejší nehostinnou krajinu. Ke klášteru náležící kostel Nejsvatější trojice postavený Domenicem Orsim patří k nejvýznamnějším barokním stavbám jižních Čech. Z 19. století se dochovala řada pěkných barokních staveb, zejména statků se zdobenými branami. (Takové najdeme v Hospřízi, Jindřiši, Starém Městě pod Landštejnem a jinde.)

Úzkorozchodná železnice

Úzkokolejka

Úzkorozchodná železnice J. Hradec – N. Bystřice patří k nevšedním turistickým zážitkům oblasti. Celá trať dlouhá 33 km se vine lesnatou kopcovitou krajinou zdolávající převýšení téměř 200 metrů, aby se po dvou hodinách zastavila v N. Bystřici u rakouských hranic. V létě o víkendech vlak táhnou původní parní lokomotivy.