Seznam věcí

Doporučený seznam věcí na tábor (bez oblečení). Položky zvýrazněné červeně s podtržením jsou povinné a budou od dětí vyžadovány.

Seznam si můžete stáhnout či vytisknout (soubor PDF, 94kB).

Doklady

Podepsaná obálka s doklady
Nezapomeňte vyplněný List účastníka, očkovací průkaz, průkaz pojištěnce (stačí i kopie). Případně můžete přidat i průkaz ČD. Obálku se všemi náležitosmi je třeba odevzdat u vlaku v den odjezdu zdravotníkovi.

Osobní léky
V případě, že dítě užívá pravidelně nějaké léky, je třeba o tomto faktu informovat vedoucího a především zdravotníka tábora a předat mu krom dostatečné zásoby těchto léků i kompletní informace, které se k lékům a zdravotnímu stavu dítěte váží.

Zavazadla

Kufr
Zavazadla, do kterých se balí, mohou být velmi různá. Nejklasičtějším a možná i nejpraktičtějším zavazadlem je kufr, jelikož je dobře vejde pod postel. Při výběru vhodného zavazadla dbejte také na kvalitní zavírání.

Velký batoh
Naprostou nezbytností je solidní batoh nebo krosna, přiměřený a seřízený velikosti dítěte. V žádném případě neni vhodné, pokud je na něm něco připevněno zvenčí, ať už spacák, ešus či karimatka. Batoh je pak nevyvážený, dětem se špatně nese, neujdou s ním větší vzdálenosti, o bolestech zad ani nemluvě. Také není příliš rozumné dávat menším dětem školní batoh, jelikož se do něj nevejdou všechny potřebné věci na tři dny (spacák, oblečení, jídlo).

Menší batoh na výlety
Je velmi důležitou věcí a není radno na něj zapomenout. Ideální pro kratší výlety. Výhodou jsou široké a regulovatelné popruhy, zpevněná záda a regulovatelný obsah. Pro některé akce se může hodit i batůžek, který se dá složit do ledvinky a rozložit jen v případě potřeby.

Lůžkoviny

Spacák
O spacáku by se dalo napsat mnoho stran, ale to není účelem tohoto seznamu. Každopádně je před jeho pořízením nutné se zorientovat. Pro povětšinou teplé letní počasí stačí spacák s komfortem od několika stupňů pod nulou do cca 20°C, z dutých vláken, která snesou vlhko a dají se i vyprat. Podstatným kriteriem je i objem spacáku, který by měl být zejména u dětí, které ho často balí do batohů, pokud možno co nejmenší. To zajistí i kompresní obal spacáku, který se dnes již většinou prodává s ním.

Izolační podložka (karimatka)
Má široké využití – podložka na spaní do stanu, na puťáky nebo prostě jako podložka na sezení či opalování, tepelná izolace i ochrana proti vlhku. Převážně je používána karimatka o různé velikosti a šíři, která se dá v pořídit téměř v kterémkoliv sportu v ceně okolo sta korun (podle síly, velikosti, kvality,…). Tenká a skladná alumatka chrání spíše proti vlhku a ušpinění spacáku, jinak příliš neizoluje. Kvalitnější typy podložek pro táborové účely nemají pravděpodobně žádný smysl.

Obuv

Turistická obuv (pohorky)
Boty na delší chůzi a do náročnějšího terénu by měly být pevné, nejlépe kožené a nad kotník (tak aby byl fixován). Jsou nutností pro jedno- a třídenní putování, často se ale hodí i pro program v táboře či jeho okolí, jsou-li nepromokavé, pak i jako náhrada holinek v deštivém počasí.

Sportovní obuv
Sportovní obuv je nezbytností, neboť v ní děti absolvují většinu táborového programu. Tenisky by rozhodně měly mít solidní odpruženou podrážku, obyčejné kecky s plochou podrážkou jsou nevhodné a jejich užití při náročnějším programu odnesou zejména kotníky. Pokud jsou boty starší, vyplatí se ještě jedny náhradní. Pozor ale také na nové a „nerozšlápnuté“ boty.

Gumové holinky
Holínky jsou nutné zejména když zaprší a vytvoří se množství bláta. Lze je samozřejmě nahradit obuví, která je pevná a voděodolná i po delší dobu (např. kožené pohorky, kanady apod.). Nepromokavá obuv je ovšem každopádně naprostou nutností pro děti na tábor, aby i po pár dnech deštivého počasí měly v čem chodit.

Volná obuv (sandály, žabky)
Jsou velmi vhodnou obuví pro pobyt v táboře, oddechové činnosti i jako přezůvky k vodě. Jejich výhody jsou zřejmé: jsou lehké, snadno sbalitelné, nepotí se v nich nohy, rychle se obouvají.

Jídelní potřeby

Ešus
Kompletní ešus patří k základnímu vybavení pro pobyt v přírodě. Na táboře se z něj nejen jí, ale občas se v něm i vaří a proto by měl být kompletní a v pořádku. Kompletní třídílná sada obsahuje i vnitřní malý ešus a víčko. Výhodnější je pořídit ešus s oušky. U většiny hliníkových ešusů je třeba zkontrolovat a případně upravit držátko.

Příbor
Lžíce anebo celý příbor je jeden ze základních nástrojů, a proto by se mělo pamatovat i na takovou drobnost. Některé děti vystačí pouze s lžící, jiné preferují krom ní i vidličku a nůž – záleží na každém dítěti. U menších a obzvlášť zapomnětlivých dětí je dobré zvážit přibalení ještě náhradní lžíce.

Hrnek
Patří mezi základní vybavení každého táborníka, který by ho nikdy neměl opomenout doma. Plechový či plastový hrnek by se v ideálním případě měl vejít do ešusu, čímž se ušetří místo. Krom pití se hodí třeba na sběr borůvek či malin apod.

Lahev na vodu
Je důležitá pro dodržování pitného režimu dětí, zejména na putovních výletech. V současné době umělohmotných lahví pro dítě většinou nebývá problém si nějakou pořídit i v případě zničení či ztráty. Přesto je dobré ho vybavit kvalitní (pevnou) lahví již předem. Pro pochody jsou většinou lepší dvě menší láhve než jedna velká. Lépe se vyváží v batohu a v případě proražení má člověk ještě jednu. Každé dítě by mělo mít lahev o objemu alespoň 1l, což je velmi důležité hlavně pro vícedenní výlet, kdy je třeba voda nejen na pití, ale i na vaření.

Ostatní ne však zanedbatelné drobnosti

Plavky
Jsou věc, která jistě nepotřebuje rozsáhlé komentáře. Nezapomeňte k nim také dětem přibalit dobrý opalovací krém a pro neplavce nadlehčovací pomůcky. Dětem s sebou naopak nedávejte nafukovací matrace apod. V horkém letním počasí je třeba také myslet na pokrývku hlavy.

Hygiena
Hygienické potřeby jsou spíše samozřejmostí a otázkou osobních preferencí. Je to věc, na kterou člověk zpravidla nezapomene, takže spíše pro úplnost. Zpravidla to bývá kartáček na zuby, zubní pasta, mýdlo v krabičce, šampón, krém na obličej, jelení lůj, zrcátko, hřeben, malý ručník na ruce a obličej, velký ručník na koupání, případně další věci dle vlastního uvážení.

Baterka
Je na táboře nezbytností. Nezapomeňte na dostatečný počet náhradních baterií. Krom baterky může dobře posloužit i závěsná petrolejka. V žádném případě však nevybavujte své děti petrolejem, svíčkami a zápalkami. Vše potřebné zajišťují vedoucí tábora.

Psací potřeby
Blok a psací potřeby mají na táboře nezměrné využití. Také je dobré pamatovat na dostatečný počet dopisních papírů, obálek a známek. U malých dětí nezapomeňte nadepsat obálky adresami.

Nůž
Krom malého zavíracího nože by děti měly mít i takový nůž, se kterým se dá pohodlně ukrojit chleba. Musí být s kvalitní pochvou, čistý a nabroušený. Je důležité vlastnit tento nástroj už z prostého důvodu, abychom se s ním naučili zacházet. Je nutný ke krájení potravin, k přípravě většiny jídel, k opracovávání dřevěných předmětů, k přeřezávání provázků, k opravám výstroje a výzbroje…

Šátek
Šátek může dobře sloužit jako pokrývka hlavy, ale je velmi důležitý zejména jako pomůcka při táborových hrách všeho druhu.

Pláštěnka
Něco proti dešti je rozhodně třeba. Je jedno, zda to bude klasická pevná pláštěnka, či pončo, které schová i batoh. Ovšem deštník je do přírody naprosto nepraktický.

Celta
Nebo větší silná igelitová plachta na přenocování pod širákem.

Dále dětem můžete přibalit osobní věci dle záliby (hudební nástroj, fotoaparát, společenské hry, pálku na stolní tenis, atd.). U mladších dětí doporučejeme větší počet kusů oblečení. Doporučujeme dětem na tábor nedávat žádné drahé věci.